تبلیغات
█ █ یه وقت کلیک نکنی بی ادب█ █ - اطلاعات راجب قلب

اطلاعات راجب قلب

29 اردیبهشت 94
06:43 بعد از ظهر
سعید جنامی
 
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر متوجه هرگونه علامت و یا نشانه‌ای از سکته مغزی در خود شدید، حتی اگر این علامات بی‌ثبات ، زودگذر، و یا  دارای نوسان به‌نظر رسند، و یا ناپدید گشته و از بین روند، به‌دنبال رسیدگی و مراقبت فوری پزشکی باشید. فوراً با شماره اورژانس تماس گرفته، و بدانید که هر دقیقه برای شما باارزش و بااهمیت است. 

در مورد یک سکته مغزی، هر چه برای مدت طولانی‌تری، به‌آن رسیدگی نشود و یا درمانی صورت نگیرد، احتمال بیشتری جهت آسیب مغزی، ناتوانی و  ازکارافتادگی وجود دارد.  جهت بالاتر بردن اثربخشی و کارایی هر چه بیشتر ارزیابی و درمان، ظرف مدت 3 ساعت پس از آشکارشدن و بروز اولین علائم و نشانه‌ها، نیاز خواهد بود که در یک بیمارستان مورد درمان قرار گیرید. اگر همراه فردی هستید که به نظر مشکوک به این می‌رسد که دچار سکته مغزی گشته، در طول مدت زمانی‌که منتظر رسیدن اورژانس و کمک می‌باشید، به دقت مراقب وی باشید.

آزمایش های تشخیصی


جهت تصمیم‌گیری بهترین و مناسب‌ترین درمان برای سکته مغزی شما، تیم فوریت‌های پزشکی نیاز به ارزیابی نوع سکته‌ای که داشته‌اید و اینکه چه مناطقی از مغز شما تحت تاثیر این سکته قرار گرفته‌است، دارند. همینطور باید سایر عوامل احتمالی که ممکن است باعث بروز این علائم و نشانه‌ها شوند، را نیز غیر محتمل شمرد و آنها را مردود دانست، مثل تومور مغزی و یا حساسیت‌های دارویی. 

ممکن است پزشک از آزمایشاتی جهت تصمیم‌گیری ریسک و احتمال خطر بروز سکته مغزی شما استفاده نماید که عبارتند از:

• معاینه بدنی: پزشک از شما و یا اعضاء خانواده شما در مورد علائم و نشانه‌هایی که هنگام شروع حمله داشته‌اید و اینکه در حال انجام چه کاری بوده‌اید، سوال خواهد کرد. سپس ارزیابی خواهد کرد که آیا این علائم و نشانه‌ها هنوز ثابت و پابرجا هستند یا خیر. همچنین در مورد اینکه چه داروهایی استفاده می‌کنید و آیا تا به حال هرگونه ضایعه و یا صدمه‌ای به سر را داشته‌اید یا خیر، از شما سوال خواهد شد. در مورد سابقه فردی یا خانوادگی بیماری قلبی، TIA، و یا سکته مغزی نیز از شما پرسیده می‌شود. 

پزشک فشار خون شما را اندازه‌گیری کرده و  از یک گوشی پزشکی جهت سمع قلب شما و یا  شنیدن صدای whooshing، و یا   bruit بر روی عروق گردنی(کاروتید)، استفاده خواهد کرد که می‌تواند مشخص‌کننده آترواسکلروزیس باشد. همچنین ممکن است از یک افتالموسکوپ جهت بررسی علائم و نشانه‌هایی از وجود کریستال‌های ریز کلسترول و یا لخته‌هایی در عروق خونی پشت چشم شما استفاده نماید.

• آزمایشات خون: این امکان وجود دارد که چندین مورد آزمایش انجام دهید، جهت ارائه اطلاعات مهمی به اعضاء تیم درمانی شما در مورد سرعت انعقاد و لخته شدن خون، بالا یا پایین بودن غیر طبیعی قند خون، و اینکه آیا شاخص‌های مهم شیمیایی خون شما طبیعی است یا خیر و نیز احتمال وجود عفونت در شما. زمان انعقاد خون، سطح قند خون و نیز شاخص‌های کلیدی شیمیایی خون،  به عنوان بخشی از برنامه مراقبتی و  درمانی سکته شما،  باید در نظر گرفته شود . همچنین عفونت نیز باید درمان گردد.

• سی‌تی‌اسکن توموگرافی کامپیوتری: تصاویر مغزی، نقش کلیدی و مهمی در تشخیص اینکه آیا شما دچار سکته مغزی شده‌اید و یا اینکه چه نوعی از سکته مغزی را تجربه کرده‌اید، ایفا می‌نماید. در یک سی‌تی‌اسکن، از یک سری پرتوهای اشعه ایکس جهت خلق تصاویر دقیق و واضح از مغز شما، استفاده می‌شود. سی‌تی‌اسکن می‌تواند خونریزی مغزی، تومورهای مغزی، سکته‌های مغزی، و یا سایر عوارض را نشان دهد. ممکن است پزشک ماده حاجبی به عروق خونی شما تزریق نماید جهت نمایش عروق خونی گردن و مغز شما با جزئیات بیشتر و دقیق‌تر( آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری).

• MRI. در MRI از امواج رادیویی و مغناطیسی پرقدرتی جهت خلق تصاویر دقیق و واضحی از مغز شما استفاده می‌شود. MRI می‌تواند آسیب و صدمات بافت مغزی را که به واسطه سکته مغزی ایسکمیک و هموراژی(خونریزی) مغزی ایجاد شده، مشخص نماید. گاهی اوقات این امکان وجود دارد که پزشک ماده حاجبی به داخل  عروق خونی تزریق نماید برای مشاهده سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها و نیز مشخص نمودن جریان خون(آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی یا ونوگرافی رزونانس مغناطیسی).

• اولتراسوند کاروتیدی: در این آزمایش، امواج صوتی تصاویر دقیق و واضحی از داخل سرخرگ‌های کاروتیدی موجود در گردن شما ارائه می‌دهد. این آزمایش تجمع و ساخته شدن ذخائر و رسوبات چربی(پلاک‌ها) و جریان خون در سرخرگ‌های کاروتیدی شما را نشان می‌دهد.

• آنژیوگرام مغزی: در این آزمایش، پزشک لوله نازک قابل ارتجاعی(کاتاتر)، را از میان بریدگی کوچکی، معمولاً از محل کشاله ران، به داخل جاسازی می‌نماید و آن را از میان سرخرگ‌های بزرگتر به سمت سرخرگ کاروتید(شاهرگی) و یا استخوان‌های مهره، هدایت می‌کند. سپس پزشک ماده حاجبی به داخل عروق خونی شما تزریق می‌کند، تا به‌وسیله تصویربرداری اشعه ایکس، قابل رویت باشند. این روش تصویر واضح و دقیقی از سرخرگ‌های داخل مغز و گردن شما را ارائه می‌دهد.

• اکوکاردیوگرام: در روش اکوکاردیوگرام، از امواج صوتی جهت خلق تصاویر دقیق و واضحی از قلب شما استفاده می‌شود. اکوکاردیوگرام می‌تواند منبع ایجاد لخته‌هایی را که ممکن است از سمت قلب شما به مغزتان حرکت کند و باعث ایجاد سکته مغزی شود ، پیدا کند. گاهی اوقات ممکن است از  اکوکاردیوگرام ترانسوفاژیال استفاده نمایید. در این آزمایش، پزشک لوله قابل ارتجاعی که قطعه کوچکی به آن متصل است(مبدل)، را از گلوی شما به سمت پایین به داخل مری شما وارد می‌کند. از آنجاییکه مری درست پشت  قلب شما قرار گرفته، اکوکاردیوگرام می‌تواند تصاویر اولتراسوند دقیق و روشنی از قلب و هرگونه لخته خونی را نشان دهد.
 
درمان دارویی

درمان فوریتی و اضطراری  برای سکته مغزی بستگی به این دارد که آیا شما سکته ایسکمیک مسدودکننده سرخرگی، که شایع‌ترین نوع آن است، را پشت سر گذاشته‌اید یا یک سکته هموراژیک داشته‌اید که مسئول خونریزی داخل مغز شما می‌باشد.

سکته مغزی ایسکمیک

جهت  درمان سکته ایسکمیک، پزشک باید به‌سرعت جریان خون به سوی مغز شما را به حال اول برگرداند.

درمان فوریتی و اضطراری با داروها: درمان با داروهای از بین برنده و منهدم کننده لخته (ترومبولیتیک‌ها)، باید در عرض 4 تا 5 ساعت بعد از سکته، در صورتیکه از را ورید داده شود، شروع گردد، و البته اگر هر چه زودتر و سریعتر انجام گردد بهتر است. انجام درمان سریع نه‌تنها شانس زنده ماندن شما را بیشتر می‌کند، بلکه ممکن است عوارض ناشی از بروز سکته مغزی را نیز کاهش دهد. این امکان وجود دارد که داروهای زیر نیز برای شما تجویز گردد:

• آسپرین: آسپرین یک داروی آنتی‌ترومبولیتیک (ضد انعقاد خون)، است که درمانی فوری و سریع پس از بروز سکته ایسکمیک جهت کاهش احتمال بروز سکته بعدی، محسوب می‌شود. آسپرین از تشکیل لخته‌های خون جلوگیری می‌کند. در اتاق فوریت‌ها، ممکن است یک دوز آسپرین به شما داده شود. این دوز، ممکن است متفاوت باشد، اما اگر شما قبلاً به خاطر تاثیر رقیق‌کنندگی خون، یک دوز روزانه آسپرین دریافت کرده‌اید، بهتر است آن را به پزشک خود بگویید. سایر داروهای رقیق‌کننده خون مثل هپارین، نیز ممکن است برای شما تجویز گردد، هرچند که استفاده از این دارو در درمان فوریتی خیلی سودمند به نظر نمی‌رسد، بنابراین کمتر استفاده می‌گردد.

CLOPIDOGREL (پلاویکس)، وارفارین(کومادین)، یا آسپرین همراه با  AGGRENOX نیز ممکن است استفاده شود، هرچند معمولاً این موارد در درمان‌های فوریتی اتاق اورژانس به کار نمی‌روند.

• تزریق درون‌وریدی فعال‌ساز پلاسمینوژن بافتی(TPA). بعضی از افرادی که سکته ایسکمیک را پشت سر گذاشته‌اند می‌توانند از این روش درمانی بهره ببرند، که همچنین ALTEPLASE  نیز نامیده می‌شود، و معمولاً از طریق ورید داخل بازو انجام می‌شود. این دارو باید ظرف 4 تا 5 ساعت پس از بروز علائم و نشانه‌های سکته مغزی، از طریق ورید، داده شود. این داروی قوی بازکننده و از بین برنده لخته‌ها، با حل کردن و از بین بردن لخته‌هایی که موجب بروز سکته مغزی شده، جریان خون را به حالت اول خود برمی‌گرداند، و می‌تواند به افرادی که سکته کرده‌اند کمک کند تا هر چه سریعتر بهبود یابند. هرچند پزشک خطرات احتمالی، مثل احتمال خونریزی بالقوه در مغز را در نظر خواهد گرفت، جهت تصمیم‌گیری در این مورد که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.
اقدامات و روش‌های فوریتی و اورژانسی: گاهی اوقات پزشکان سکته‌های ایسکمیک را با روش‌ها و اقداماتی که باید هر چه سریعتر انجام گیرند، درمان می‌نمایند.

• داروهایی که مستقیماً به مغز ارسال می‌شوند: ممکن است پزشک از لوله نازک بلندی(کاتاتر)، استفاده نماید و آن را از میان سرخرگی واقع در کشاله ران، وارد کرده به سمت مغز هدایت کند، و سپس TPA را مستقیماً به ناحیه و منطقه‌ای که سکته مغزی در آنجا اتفاق افتاده، رها ‌سازد. زمان انجام این درمان قدری از درمان TPA  داخل وریدی طولانی‌تر است، ولی همچنان محدود می‌باشد.

•  انتقال و تغییر محل مکانیکی لخته خون: این امکان وجود دارد که پزشک از یک کاتاتر استفاده نماید جهت حرکت دادن قطعه بسیار کوچکی به داخل مغز، تا به طور فیزیکی لخته خون را گرفته و آن را حرکت دهد.

سایر روش‌ها: جهت کاهش احتمال خطر بروز سکته مغزی مجدد یا TIA، ممکن است پزشک روشی را جهت بازکردن سرخرگی که به طور خفیف و یا شدید، به‌وسیله پلاک باریک و مسدود گشته، توصیه نماید. پزشک اغلب این اقدامات را جهت جلوگیری و پیشگیری از بروز سکته توصیه می‌کند. گزینه‌ها شامل موارد زیر است:

• اندارترکتومی کاروتیدی: در این روش، جراح ذخائر و رسوبات چربی(پلاک‌ها) را از سرخرگ‌های کاروتیدی که در هر طرف گردن و مغز شما امتداد دارد، پاکسازی می‌کند. در این روش، جراح یک بریدگی کوچک در جلوی گردن شما ایجاد کرده، و رگ کاروتیدی شما را باز کرده و پلاک‌های چربی که سرخرگ کاروتیدی شما را مسدود کرده است، پاکسازی می‌نماید. سپس جراح سرخرگ را با زدن بخیه‌هایی یا تکه‌ای از یک ورید و یا پیوند بافت(گرافت)، بازسازی و ترمیم می‌نماید. این احتمال وجود دارد که با این روش احتمال خطر بروز سکته مغزی در شما کاهش یابد. هرچند، اندارترکتومی کاروتیدی خود نیز خطراتی به دنبال دارد، خصوصاً برای افرادی که دچار بیماری‌قلبی و یا سایر عوارض و مشکلات پزشکی هستند.

• آنژیوپلاستی و استنت: در آنژیوپلاستی، جراح از کاتاتری که از یک لوله منفذدار(استنت)و بالونی در انتهای آن تشکیل شده، استفاده کرده و آن را در داخل سرخرگ کشاله ران جاسازی کرده و به طرف سرخرگ کاروتیدی واقع در گردن که مسدود گردیده، هدایت می‌نماید. جراح بالون را در سرخرگ مسدود شده باد کرده و  یک استنت در آن قسمت که باز شده قرار می‌دهد برای‌اینکه سرخرگ شما بعد از انجام این روش مجدداً بسته نگردد.

سکته مغزی هموراژیک

تمرکز اصلی درمان اضطراری و فوریتی در مورد سکته مغزی هموراژیک، بر کنترل خونریزی  و کاهش فشار داخل مغزی شما می‌باشد. همچنین جراح ممکن است در کاهش بروز خطرات احتمالی در آینده نیز بتواند کمک نماید.

اقدامات فوریتی و اضطراری: اگر شما جهت جلوگیری از انعقاد خون، وارفارین(کومادین) و یا سایر داروهای ضدانعقاد خون مثل پلاویکس مصرف می‌کنید، ممکن است داروهایی جهت خنثی سازی این اثر به شما داده شود. همچنین ممکن است داروهایی جهت کاهش فشار داخل مغزی(فشار درون جمجمه‌ای)، کاهش فشار خون، یا جلوگیری از صرع و حمله ناگهانی به شما داده شود. به افرادی که سکته مغزی هموراژیک را پشت سر گذاشته‌اند، نمی‌توان داروهایی مثل آسپرین و یا TPA را تجویز کرد، چراکه مصرف این داروها ممکن است خونریزی را تشدید نماید.

درست وقتی که خونریزی داخل مغزی  متوقف گردید، ادامه درمان به صورت استراحت کامل بیمار به همراه مراقبت پزشکی همه‌جانبه خواهد بود. روند بهبود مشابه آنچه است که در یک کبودشدگی و یا خون‌مردگی بسیار شدید، اتفاق می‌افتد. در صورتیکه منطقه خونریزی وسیع باشد، ممکن است انجام عمل جراحی، جهت پاکسازی خون و برطرف ساختن فشار داخل مغزی نیاز باشد.

ترمیم و بازسازی عروق خونی به‌وسیله عمل جراحی: ممکن است جهت بازسازی و ترمیم برخی از ناهنجاری‌های عروق خونی که در ارتباط با سکته هموراژیک است، نیاز به عمل جراحی باشد. این امکان وجود دارد که پزشک یکی از روش‌های زیر را برای فردی که سکته مغزی را از سر گذرانده و یا در معرض خطر آنوریزم خودبه‌خودی و یا AVM  قرار دارد، به کار برد.

• سد کردن از طریق جراحی: جراح جهت توقف و جلوگیری از جریان خون، یک گیره و یا بند نازک در محل آنوریزم قرار می‌دهد. این عمل می‌تواند جلوی پارگی آنوریزم را بگیرد، و یا از خونریزی مجدد آنوریزم جلوگیری نماید.

• فنرپیچ کردن (انسداد جریان خون اندوواسکولار): در این روش جراح از یک کاتاتر استفاده کرده و آن را در سرخرگ ناحیه کشاله ران وارد کرده، و سپس با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس آن را به سمت مغز هدایت می‌کند. سپس جراح فنرهای قابل تفکیک کوچکی را به محل آنوریزم هدایت می‌کند. فنرها آنوریزم را پر کرده، که باعث انسداد جریان خون در منطقه آنوریزم شده و در نهایت موجب می‌شود که خون منعقد گردد.

• برداشت AVM از طریق عمل جراحی: این امکان وجود دارد که جراح جهت برطرف کردن احتمال خطر پارگی و نیز کاهش احتمال خطر بروز سکته هموراژیک؛ اقدام به برداشت کوچکترینAVM که در قابل دسترس‌ترین منطقه مغز شما وجود دارد، بکند. هرچند همیشه این امکان وجود ندارد که بتوان  AVMرا برداشت کرد، چراکه ممکن است اندازه آن بسیار بزرگ بوده و یا در عمق مغز شما واقع شده باشد.
 
تغییر شیوه زندگی

به دنبال درمان‌های فوریتی، تمرکز و هدف اساسی درمان و مراقبت‌های مربوط به سکته مغزی، کمک به شما جهت بازیابی توان از دست رفته، بهبود هرچه بهتر عملکرد، و بازگشت به زندگی مستقل می‌باشد. شدت سکته مغزی بستگی به منطقه‌ای که درگیر شده و  مقدار بافت آسیب دیده و تخریب شده دارد. اگر سکته مغزی قسمت راست مغز شما را تحت تاثیر خود قرار داده باشد، ممکن است حرکت واحساس قسمت چپ بدن شما مختل گردد. اگر سکته مغزی، بافت مغزی قسمت چپ مغز شما را تخریب کرده باشد، حرکت و احساس قسمت راست بدن شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. آسیب مغزی به قسمت چپ مغز شما؛ ممکن است باعث اختلالات زبانی و گفتاری شود. علاوه بر این، اگر دچار سکته مغزی شده‌اید، ممکن است مشکلاتی با تنفس، بلع، تعادل، و بینایی داشته باشید.

بیشتر بازماندگان سکته مغزی، درمان خود را در قالب یک برنامه بازتوانی دریافت می‌نمایند. پزشک به شما شدیدترین و کامل‌ترین برنامه درمانی را که از عهده آن برخواهید آمد، با توجه به سن ، سلامتی کلی، و درجه ناتوانی شما از سکته مغزی، توصیه خواهد کرد. البته پزشک در این میان شیوه زندگی، علایق و اولویت‌های شما را نیز در نظر خواهد گرفت.

این امکان وجود دارد که برنامه بازتوانی شما قبل از مرخص شدن شما از بیمارستان انجام گیرد. تداوم این برنامه می‌تواند در واحد توانبخشی همان بیمارستان، یا سایر واحدهای توانبخشی، یا مراکز خدمات پرستاری باتجربه، و یا حتی در خانه شما نیز صورت گیرد.

بهبود فردی که دچار عارضه سکته مغزی گردیده، با فرد دیگری که دچار همین عارضه شده است، با یکدیگر متفاوت است. بسته به وضعیت و شرایط شما، اعضاء تیم درمانی ممکن است شامل افراد زیر باشند:

• پزشک متخصص مغز و اعصاب(نورولوژیست)
• پزشک متخصص بازتوانی(فیزیاتریست)
• پرستار
• رژیم‌شناس
• فیزیوتراپ
• کاردرمان
• گفتاردرمان
• مددکاراجتماعی
• روانپزشک یا روانشناس
• متخصص امور مدهبی و دینی♛وقتی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش♛

من محمد حسن احمدیان مدیر اصلی این وبلاگ هستم و امیدوارم بتونم حسابی شما رو بخندونم ....اگر پیشنهاد یا انتقادی در مورد این وبلاگ دارید میتوانید در قسمت (تماس با ما) ما را مطلع کنید و ^نـــــ ظــــ ر ^ یادتــــون نـــرهتمامی حقوق این وب سایت متعلق به █ █ یه وقت کلیک نکنی بی ادب█ █ است. || طراح قالب avazak.ir